Nase cesta na ostrovy Koh Samu, Koh Tao a Ko Pha Ngan zacal brzym vstavanim a vyrazili jsme na neprislis vzdalenej autobusak v Kanchanaburi (viz předešlý příspěvek), jelikoz jsme museli zpet do Bangokgu a pak letadlem pres pul zeme do Surat Thani, odkud jsme se chteli dopravit na ostrov Koh Samui.
Na autobusaku jsme si koupili listky primo pred busem a jelikoz jsme meli jeste 10 minut, vydali jsme se naproti do 7-Eleven koupit neco k snidani. Kdyz jsme se vratili, tak byl autobus fuc :D. Nastesti pani, u ktere jsme kupovali listky nas odchytla a dovedla na krizovatku, kde autobus cekal na dalsi cestujici.
Transitní město Surat Thani
Cesta tentokrat rychle utekla a trvala cca 2,5 hodiny, takze minula cesta do Kanchaburi byla asi opravdu delsi kvuli zacpam atd.
Dojeli jsme opet do Bangkogu na Sai Tai Mai (autobusak), kde jsme si objednali Grab na prestupni uzel Phaya Thai, odkud vede rychlo draha na letiste.
Na letiste jsme dorazili moc brzo, tak jsme tam museli dlouho zevlovat a nakupovat predrazene jidlo. Jidlo je asi levnejsi pred kontrolama, ale na lokalnich letech jsme nejak nepotkali zadnou restauraci, ale asi tam nekde byla dle ceduli s reklamama na Burger Kinga.
Let trval jen chvili, ale stihli nam rozdat i nejake to jidlo. Leteli jsme s Thai Smile, coz byla nase jedina volba, jelikoz jako jedini nabizi velke zavazadlo v zakladni cene, ktera se nikterak nelisi od ostatnich cen prepravcu, kde nejsou velka zavazadla soucati letenky v zakladni cene. Jinak letadlo i personal byl dobrej.
Na malem letisti v Surat Thani to slo celkem rychle hned u priletu je stanek prepravni spolecnosti Seatrans Discovery, ktera vas za 100 bathu na osobu odveze do centra. Meli jsme zarezervovane ubytovani v Chic hotel, ktery je dobre lokacne, jelikoz druhy den, se na ostrovy vyrazi z centraly Seatran, ktera je kousek od tohoto hotelu. K snidani se da nakoupit neco v nedalekem 7-Eleven ci Tescu a kavaren zde bylo take dost 🙂
Druhy den rano jsme, ale nevedeli jaka spolecnost a odkud na ostrovy vyrazi, takze nam trvalo asi hodinu nez jsme zjistili, ze je to z one centraly Seatran Coach Bus Terminal
Autobus vcetne jizdenky na loď na Koh Samui nas stal na jednoho 230 bathu a casove to bylo asi hodinu do pristavu Don Sak a pak hodinu trajektem na ostrov Koh Samui.
Jinak v Don Saku funguje v pristavu restaurace a zachody, takze se da prijet i drive do odjezdu tam nejak prezijete.
Pro informaci: kazdy ostrov ma vic pristavist, takze pokud se chcete ubytovat tak, aby jste bydleli blizko pristavu, ze ktereho pojedete dal, tak je nutne si to zjisitit. Napriklad ze Samui pokud chcete na Koh Pangan, tak musite do pristaviste Bangrak. Da se tak usetris za nelevnou dopravu do pristavu.
Ostrov Koh Samui
Po vylodeni nas odchytnuli do kolektivniho taxi, ktere by melo byt levnejsi nez cokoliv ostatniho. No moc na vyber jsme nemeli a tak jsme se vydali k nasemu ubytovani Cheeky monkeys spolecne s par dalsima turistama. Vtipne za sebou jelo nekolik aut a na kazde vetsi krizovatce na sebe auta cekala a prehazovali se tustiste tak, aby auta co nejmene zajizdela a jela jen po jedne trase. Nase ubytovani bylo celkem male a WiFi moc nefungovala, ale stacilo to, ale asi to nebylo moc na doporuceni.
Po vybaleni jsme si zasli na pozdni obed a vydali jsme se fotit prvni plaz a more na Chaweng beach. Na Chawengu je to jedna restaurace vedle druhe, takze se predhaneji vyzdobou a hlasitosti hudby, aby prilakali co nejvice penezenek turistu. Prochazka nam tim padem chvili zabrala. Zpatky jsme prosli hlavni ulici, coz je Chewang beach road, kde jsou vstupy prave do tech restauraci, baru a dalsich obchodu. Po obchuzce jsme se po kratkem odpocinku na ubytku vydali jeste jednou do mesta, ale nejak neni o cem psat, bylo to stejne jako poprve 🙂
Druhy den rano jsme si zasli na predraznou snidani do jedne z mnoha restauraci (nejlacinejsi je asi opravdu koupit kafe a cerstve zapecene toasty v 7-Eleven) a pak jsme si pujcili motorku a vydali jsme se na dalsi plaze, ale nejdrive k vyhlidce Lad Koh View. Tahle vyhlidka neni zadnej zazrak a je to v kopci na silnici, takze pro pesi turistiku totalne nedoporucuji.
O neco lepsi byla nase dalsi zastavka a to skaly u pobrezi Grandfather’s Grandmother’s Rocks – Hin Ta, Hin Yai, ktere maji pripominat penis a vaginu. Zjistuju, ze tuhle atrakci maj snad v kazde zemi, kde je nejaka skala 😀 Ja tam nakonec nasel jeste „prdelni diru“ 😀
Jelikoz vedro bylo pekelne tak uz verca chytla roupy, ze se jde plazovat a tak jsme se placli na plaz Lamai Beach , kde jsme lezeli az do vecera plaz byla takle v rijnu mimo sezonu vlastne prazdna, takze to celkem slo.
Pri soumraku jsme se vydali na severni stranu ostrova Koh Samui, jelikoz jsme chteli navstivit velikanskou sochu budhy, ktera je u pristaviste Bangrok a jmenuje se vystizne Big Buddha .Bohuzel jsme dorazili jen chvili pred 18 hodinou a tak uz se zaviralo, nastesti nas ale mistni mnich, ktery zaviral pustil jeste dovnitr a mohli jsme tak rychle udelat par fotek a to bez navalu turistu. Doporucuju tohle misto navstivit pri zapadu slunce ale o neco drive nez my. K Budhovi vede totiz super cesta okolo pristavu a pobrezi, kde by mohli by super fotky se zapadaem slunce s jachtama.
Po Budhovi se nam nechtelo jet jeste domu a tak jsme se jeli podivat do nejbohatsi ctvrte na Koh Samui s nazvem Fisherman’s Village Bophut, kde je spousta kramku a luxusnich restauraci. Rozdil oproti Chawengu je to, ze je tu klid a nejsou zde ozrali batuzkari :D.
Kousek za touhle ctvrti jsme si dali jidlo, ale nebyla to alespon za me dobra volba, jelikoz Pad Thai zde byli vlastne testovin s kecupem ;/.
Pak uz jsme se vydali zpet na ubytko trochu se osplouchnout od rozežírající slanosti z more a zacali jsme klasicky resit jak se dostat dal v nasi ceste na Koh Panghan. Od naseho ubytovani jsme zjistili, ze je moznost jet za 300 bathu na osobu autem k pristavu a pak lodi na Ko Pha Ngan. Mysleli jsme ale, ze by to mohlo jit lacineji a tak jsme se vydali do Chewangu zjistit ceny kolektivnich taxiku.
Bohuzel se nam potvrdilo, ze 300 bathu na osobu je bezna cena, jelikoz listek samotny na lod stoji 150 bathu a zadnej odvoz nechtel jet pod 150 bathu na osobu do pristavu a tak jsme se na plazi s pivem rozhodli, ze si to objedname jako komplet od naseho ubytovani a aspon to budem mit s odvozem bez tahani krosen. Taky jsme vratili motorku, z cehoz mame postreh, ze na tech nasich par atrakci, ktere jsme na ostrove videli se ukazatel stavu nadrze nehnul ani o jednu carku dolu, takze pokud budete mit nekdo nekdy stejne jako mi motorku, kterou vam predavaji s prazdnou nadrazi a ocekavaji zpet prazdnou nadrz, tak muzete natocit tak litr benzinu na pumpe a dost pravdepodone to bude bohate stacit, pri nejhorsim se najde urcite nakej podnikavec, ktery vam pomuze.
Druhy den jsme uz meli snidani ze 7-Eleven a v domluveny cas pro nas prijelo auto, ktere nas odvezlo do pristavu Bangrok, odkus se jezdí na ostrov Ko Pha Ngan.
Ostrov Ko Pha Ngan
Ostrov Ko Pha Ngan je celkem blizko, takze cesta trvala asi jen pul hodiny a uz jsme zase vystupovali tentokrat v pristavu Had Rin Pier (opet pokud budete chtit jet na Koh Tao tak pristaviste na Koh Tao je na opacne strane ostrova v pristavisti Songserm). Dalsi otazkou je, zda chcete na proslulou Ko Pha Ngan Full moon party a nechcete na ni dojizdet na motorce, pripadne z ni ozrali, tak je asi idealni volba se ubytovat nekde u pristavu Had Rin jelikoz tyhle piskoteky jsou zde.
My se ubytovali nekde uprostred mezi pristavy, jelikoz jsme mysleli ze mame romantickej apartman u more. Nase ubytko se jmenovalo La Villa a provozuje ho jedna francouzska. Verca mela pocit, ze nas tak brzo neubytujou a ze ziskame vyhodnou cenu za odvoz a tak jsme v pristavu sli na obed do indicke restaurace. No indie nebyla nic moc a lacine to take nebylo. Kupodivu po obede jsme meli problem sehnat taxi a museli jsme jet nakonec za 300 bathu v prazdnem group taxi.
Ubytovani bylo pekne, jedine co bych vytknul nasemu ubytovani bylo to, ze nas apartman nebyl u more, ale az za hlavni silnici za benzinkou. Na druhou stranu jsme meli klid a mohlo jsme poslouchat cvrkot z lesa.
Po ubytovani jsme si pujcili motorku, ale bohuzel moc slabou takze jsme nemohli navstivit cca na pulku Ko Pha Nganu, jelikoz by jsme to nevyjeli do kopcu pry (ale v tehle casti nic moc neni, takze nam to nevadilo). Jeli jsme tedy prozkoumavat zapadni stranu ostrova. Tedy zapadni plaze ostrova, abych byl presny.
Prvni plaz na Ko Pha Nganu byl spis takovy omyl, byla to plaz u jednoho rezortu a nema smysl o tom psat, pak jsme se zastavili vyfotit ohlou palmu u silnice, ktera je ovsem na mapach vyznacena taky jako zajimavost. Pak jsme navstivili Haad Son Beach, ale chteli jsme nejakou vetsi a tak jsme nakonec zakotvili na Haad Yoa beach, kde jsme zevlovali s drinkama ve drevenem budoaru a cekali jsme na zapad slunce.
Na veceri jsme se zastavili Ko Pha Ngan Food Court, kde jsme objevili, ze prodava jidlo jeden Kanaďan (nejspis :D), ktery se sem ozenil (jeho prvni zena byla pry z ČR). Plus jeho soucasna manzelka tam vari opravdu senzacni mistni jidla, ktera musite ochutnat, takze pokud tam budete, tak hledejte tohohle pana na fotce 🙂
Druhy den na Ko Pha Nganu
Druhy den na Ko Pha Nganu jsme se vydali prozkoumat dalsi plaze na ostrove. Jako prvni jsme byli na Haad Salad, celkem normalni pekna plaz, kde jsme si dali obed. Pak jsme jeli na Mae Haad Beach, kde je pisecnou dunou propojen malej ostruvek s Ko Pha Nganem. Podlehli jsme tu vlivu ostatnich, jelikoz vsichni si prinesli bryle na snorchlovani a tak jsme si je pujcili taky. Pod vodou nebylo ale nic moc videt, takze moc nedoporucuji. Plus pokud si tuto plaz nechcete vyfotit, tak tam mozna ani nejezdete.
Jako posledni pláž na Ko Pha Ngan jsme zvolili Haad Khom, coz byla celkem roztomila ukryta plaz. Jen se zapadem slunce se tam roji komari, takze by to chtelo pribalit repelent, ktery jsme samozrejme nemeli. 🙂
Pak uz jsme si to sinuli na motorce pres benzinku zpatky do ubytovani. Na veceri jsme opet zasli k amikovi z predchoziho dne a to byl náš poslední zážitek na Ko Pha Nganu.
Ostrov Koh Tao
Pokud nechcete na Koh Tao jet rano, tak je trochu problem, ze dalsi spoj jeden nejdrive ve 13:00 takze jsme se checkoutovali z naseho ubytovani co nejpozdeji a pak jsme zevlili s drinkama na recepci nez byl cas odjet do pristavu. Na Koh Tao to bohuzel stoji 500 bathu na osobu plus jsme zaplatili 200 bathu za odvoz do pristavu Songserm, takze uz cesta na ostrov neni moc lacina. Pristav v Koh Tau je asi jen jeden a to Mae haad pier a opet taxi chtel strasne penize za dva a cena klesala jen tehdy pokud by nas bylo vic do auta. Nakonec jsme nas bylu 5 a kazdy mel platit 100 bathu.
Na ostrove je daleko mensi nabidka vseho, takze je tu vsechno drahe. Voda tu stoji 20 bathu. A jidlo zacina na 100 bathech. A to nemluvne o ubytovani, no ale placli jsme se pres kapsu a meli jsme fakt peknej pokoj. Ve Stamp hotelu, coz zatim bylo asi nejhezci ubytovani, co jsme tu meli.
Po prijezdu jsme zasli na plaz, ktera je celkem mala a nevyrazna, na druhou stranu se sem lidi jezdi potapet a snorchlovat. To jsme take po navratu z plaze udelali a v nasem hotelu Stamp jsme si objednali celodenni vylet lodi na snorchlovani okolo ostrova.
Vecer jsme si jeste vybrali jednu z mnoha pobreznich restaracich a a udelali nakupy jako koupe novych zabek, jelikoz se mi stare zacaly rozpadat a koupe trika do vody.
Druhy den rano jsme si koupili k snidani poulicni jidlo a kafe a vyrazili jsme na snorchlovani. Jako prvni byla zastavka na ostrove Koh Nang Yuan, kde muzete vylezt na nejvyssi bod ostrova a vyfotit si tento dvojostrov z vysky. Dobry napad je vzit si repelent, jelikoz se dost zpotite a na vrcholu na vas cekaji desitky komaru. (Na Koh Tao jsme je vsak nepozorovali)
Dole jsou pak dve plaze, na strane, kde nejsou restaurace a bary je mozne zahlednou male zraloky, coz se nam povedlo :). Na druhe strane je pak mozne videt neco, co se jmenuje japonska zahrada a pod vodou by to melo vypadat jako v Japonske zahrade, ale to mi moc neprislo teda.
Pak jsme se stavili na dalsich 4 mistech okolo ostrova Koh Tao, kde nam kluci z lodi ukazovali ruzna dobra mista, kde jsme videli meduzu pozirajiciho kraba na Mango bay.
A pak taky milionove hejno ryb na Mao bay a taky obrovskou zelvu v zalivu Ao Lewk
Po snorchlovani nas hodili zase domu. Zazitek to byl peknej a stalo to jen 850 bathu na osobu a v cene byl i obed a male jidlo a piti na palube po celou dobu. Pry jsou ceny vsech spolecnosti na Koh Tao stejne jen se muze lisit servis. My zkusili spolecnost Oxygen , ktera mela inzerat u nas na ubytovani ale je i v pristavisti. Zazitek s nima vypadal profesionalne a celkem zabavne. Jedine, co je skoda, ale za to oni nemuzou je, ze koraly okolo ostrova jsou bile, tedy mrtve a pro opravdovy postrobarevny svet se musime do priste naucit potapet. Jinak zde je i hodne potapecskych skol, prislo nam ale, ze v CR se to dle internetu da sehnat za pulku ceny co tady.
Vecer jsme si dali veceri v jedne z desitek restauraci a premysleli jsme kam se vlastne chceme dostat druhy den. Nakonec volba padla na rychly presun na druhou stranu Thajska a to az na Koh Phi Phi (viz další příspěvek) a tak jsme druhy den cestovatli od 6 od rana do pul pate do vecera po Thajsku nez dorazime na misto urceni. Tuto cestu si lze jinak zaridit u nekolika cestovek ve meste. My zvolili tu od naseho hotelu. Tedy Stamp travel, cesta az do Phi Phi stala 1450 bathu na osobu.
P.S. zjistili jsme, ze pokud bychom znovu chteli podniknout tu samou cestu tak casove vyhodnejsi vyjet z Bangkoku a dostat se do mesta Chumphon letecky a pak ostrovy vzit v opacnem porad Tao – Phangan a Samui a bud se da letecky z Koh Samui preletet do Krabi, nebo lodi a busem pres Surath Thani.
Rozpočet
Celkový rozpočet naleznete zde a náš itinerář zde.
5. den – 30.9.2019 – z KB zpět do BKK a odlet do města Surat thani | |||
nákup v 7/11 (snídaně – toasty+voda) | 114 | 114 | |
pinzeta | 25 | 25 | |
Bus zpět do BKK | 2×100 | 200 | |
oběd na bus station (nebyl dobrý) | 75 | 75 | |
2x kafe na bus station | 100 | 100 | |
Grab na phaya thai | 240 | 240 | |
2x letenky do Surat thani | 2639 | 2639 | |
jídlo na letišti – 2x rýže s masem + cola | 480 | 480 | |
Bus do města Surat thani | 2×100 | 200 | |
ubytovani v ST na 1 noc | 590 | 590 | |
nákup v tesco – 2xpivo, chipsy, arasidy, 2x voda,2x jogurty | 235 | 235 | |
toasty ze 7/11 | 50 | 50 | |
CELKEM za den | 4948 | ||
6. den – 1.10.2019 – ze Surat Thani na ostrov Koh Samui | |||
2x sladky mini „taco palačinky“ | 30 | 30 | |
2x kafe + koblížek v cukrárně | 100 | 100 | |
3x toast | 120 | 120 | |
tužka na obočí + chipsy | 139 | 139 | |
bus+loď na Koh Samui (se Seatran ferry, station kousek od ubytka | 2×230 | 460 | |
voda malá | 10 | 10 | |
instatní polívka a kafe na lodi | 133 | 133 | |
minubus do ubytka Cheeky Monkey | 2×150 | 300 | |
ubytko na 2 noci | 760 | 760 | |
oběd v restauraci 2x curry, pina colada, cuba libre | 280 | 280 | |
2x malý piva na plazi v rest. Chaba (happy hour) | 140 | 140 | |
nákup v 7/11 – 3x popcorn, 2xpivo, chipsy, voda | 238 | 238 | cca |
CELKEM za den | 2710 | ||
7. den – 2.10.2019 – Koh Samui – Hin Ta Hin Yai point, Lamai beach, Giant Buddha, Fisherman village Bophut | |||
snídaně v restauraci Lafortune (toasty s vajickama, marmeláda, káva, juice) | 310 | 310 | |
půjčení motorky v ubytku na 24 hod | 150 | 150 | |
benzin do motorky 1l lahev | 40 | 40 | |
benzin u pumpy (bylo to moc na jeden den 😀) | 150 | 150 | |
parking na pointu Hin Ta Hin Yai (Grandfather’s Grandmother’s Rocks) | 10 | 10 | |
oběd na Lamai beach s kafem | 400 | 400 | |
1x kafe na beachi | 60 | 60 | |
palačinka u pláže Lamai | 50 | 50 | |
Tom triko ve Fisherman village Bophut | 250 | 250 | |
večeře ve FVB (pad thai, coconut soup, pití) | 280 | 280 | |
arašídy u stánku | 50 | 50 | |
cola v 7/11 | 14 | 14 | |
nákup v 7/11 – 2x voda, sušenky | 59 | 59 | |
CELKEM za den | 1823 | ||
8. den – 3.10. – přesun z Koh Samui na Ko Pha Ngan, odpo na beach Haad Yao | |||
snídaně v 7/11 (3x toast, 2x kafe, bylinné balzamy (118B)) | 268 | 268 | |
taxi+loď na Koh Pangan | 2×300 | 600 | |
oběd na Koh Pangan u přístavu | 420 | 420 | |
taxi na ubytko La Casa tropicana (La Villa) | 300 | 300 | |
ubytko na 2 noci La Villa | 750 | 750 | |
pujčení motorky na 2 dny | 500 | 500 | |
2x velký pivo na Haad Yao beach | 250 | 250 | |
večeře v Pangan food court u Kanaďana (moc dobra) | 260 | 260 | |
pivo a kafe k večeři | 160 | 160 | |
voda 1,5l | 17 | 17 | |
CELKEM za den | 3525 | ||
9. den – 4.10. – beaching den na motorce na Ko Pha Ngan (Ao Nai Wok, Hanging Palm tree, Haad Son beach, Salad beach, Mae Haad Beach, Haad Khom) | |||
snídaně ze 7/11 (3x toast, ovoce, sladká bulka, yogurt) | 154 | 154 | |
kafe v Amazon cafe | 110 | 110 | |
oběd na Salad beach (+pivo a mango Shake) | 350 | 350 | cca |
půjčení šnorchlovacího vybavení | 2×50 na hod | 100 | |
voda a Cola na Haad Khom beach | 60 | 60 | |
dortík na snidani | 110 | 110 | |
mango | 50 | 50 | |
buráky | 10 | 10 | |
večeře ve Pangan Food Court u Kanaďana | 280 | 280 | |
kafe a pivo k večeři | 130 | 130 | |
nákup – chipsy, pivo, voda, zapik… | 151 | 151 | |
Tom triko | 200 | 200 | |
CELKEM za den | 1705 | ||
10. den – 5.10. přesun z Ko Pha Ngan na Koh Tao | |||
snídaně – 3x toasty | 83 | 83 | |
kafe | 90 | 90 | |
Cola a mango juice v La Casa tropicana | 90 | 90 | |
taxi na Pier Thong Sala | 200 | 200 | |
lístky na loď na Koh Tao | 2×500 | 1000 | |
taxi z přístavu do ubytka | 2×100 | 200 | |
ubytko v hezkým hotelu “The stamp hotel” na 2 noci | 1556 | 1556 | |
kafe na pláži | 70 | 70 | |
palačinka na pláží | 50 | 50 | |
večeře v Sairee restaurant u pláže (phad thai, soya sauce chicken, pivo, mojito) | 430 | 430 | |
waterproof batuzek 5l | 400 | 400 | |
2x žabky | 480 | 480 | |
Tom triko do vody | 700 | 700 | |
nákup v 7/11 (voda, 2x susenky) | 98 | 98 | |
CELKEM za den | 5447 | ||
11. den – 6.10. šnorchlovací výlet kolem Koh Tao | |||
šnorchlovaní s Oxygen Tour (vyzvednutí v 9h – cena včetně taxi od hotelu do přístavu, oběda, občerstvení po celou dobu a taxi zpět do hotelu) | 2×850 | 1700 | |
večeře v Su chilli (2xjidlo, 1xbamboo salad, pivo, pineapple shake) | 500 | 500 | |
nákup v Martu | 134 | 134 | |
nákup v 7/11 na ubytko a snídani (3x toasty, pivo, Pringles) | 166 | 166 | |
CELKEM za den | 2500 |