Cestou do Marrákeše strašně pršelo, ale zase jako zázrakem přestalo když jsme dojeli na míst (tento jev nás naštěstí provází celou naši dovolenou, takže jsme pláštěnky zase nepoužili). Tentokrát jsme v Marrákeši nechtěli bydle v medíně, jelikož jsme chtěli někde blízko ubytování parkovat auto a odjet s ním až druhý den na letiště a tak jsme si vybral hotel v novém městě. Zaparkovali jsme v postranní uličce, kde nás nakonec skásnul „samozvaný hlídače“ o 20dh (chtěl 50, ale nějak jsme to uhádali na 20) a pak jsme se vydali hledat hotel, bohužel jsem to v navigaci nějak poplet a zadal jsem tam špatnou lokalitu. Naštěstí byl hotel jen 100m opačný směrem.
Pokud se chcete dozvědět více o městu Marrákeš, tak zde je příspěvek z prvních dnů.
Marrákeš nákupy
Hotel samotný z venku nevypadal nijak zajímavě a mezi ostatními stojícími hotely okolo bychom si ho asi jen tak nevybrali a když už bychom si ho vybrali a vešli dovnitř, tak bychom se v temné, staré vstupní hale otočili a odešli. Měli jsme ovšem udělaný booking, který jsme zaplatili dopředu kartou a tak jsme se šli ubytovat a očekávali jsme to nejhorší, ale byli jsme opravdu mile překvapeni. Pokoj byl krásně bílý, čistý a dobře to v něm vonělo a tak jsme s úlevou vybalili svoje věci.
Měli jsme strašný hlad a tak jsme vyrazili na pozdní oběd do centra města Marrákeš. Na jídlo jsme se stavili v hotelu hned vedle, kde jsme si dali tažíny a nějaké pomazánčičky jako předkrm. Pomazánky byly nakonec úplně zbytečné, jelikož jsme každý k jídlu dostal ještě tři malé salsy/pomazánky udělané z čočky, fazolí a dalších věcí, které naše objednané strčily do kapsy. 💡
Po jídle jsme se pěšky vydali opět do místního obchodního centra Eden, který jsme znali z prvních dnů v Marrákeši. Neměli jsme co na práci a tak jsme čuměli na hadry a další Marocké výrobky v místních buticích. Po lelkování v obchoďáku jsme se autobusem dostali k medíně na náměstí Jemaa el Fna a jali jsme se nakupovat další dárky, jako peněženky, dřevěné šachy pro děti a různé pochutiny z ořechu. Bohužel jsme taky koupili arganový olej, který jsme v CR zjistili, že asi dost pravděpodobně je falešný a není to arganový olej. Proto doporučujeme nákup arganového oleje na farmě a ne v Marrákeši. Například u cesty mezi Agadirem a As-Sawirou jsou podejci, kteří přímo arganový olej vyrábí.
Autobusem jsem dojeli zpátky do nového města, kde jsme si v likér shopu koupili víno na oslavu závěru naší dovolené. Recepční nám ještě oznámil, že je konečně místo před hotelem a můžeme tam tedy zaparkovat a tak jsme to šli udělat. Pak jsme už jen v pokoji spokojeně popíjeli víno do večera.
Marrákeš – odlet
Druhý den ráno jsme nepospíchali a v poklidu jsme si zabalili, vyklidili pokoj a naházeli krosny do auta. Pak jsme šli na pozdní snídani do jedné z mnoha místních kaváren. A pak jsme šli opět nakupovat do hypermarketu, kde jsem si koupil od místní lowcost značky tričko :). Po shoppingu jsme si dali evropský fastfood k obědu (Burger king), a vrátili jsme se k našemu autu a vydali jsme se na letiště.
Cestou jsme nechali ještě umýt auto na pumpě a pak jsme čekali na letišti, než si auto vyzvednou z autopůjčovny. Přijel nakonec jeden mladík, který si vzal klíčky, zeptal se, zda je vše ok, my mu nahlásili kontrolku motoru a ulomený handsfree mikrofon, který se mi podařilo urvat po mytí auta, ale jelikož jsme měli full pojištění, tak jen pokrčil rameny, podali jsme si ruce a pán odjel v autě pryč. My jsme šli odevzdat krosny k odbavení a pak jsme si dali v bezcelní zóně předraženou pizzu a kafe za poslední dirhamy. Vodu a pivo pr čekání na odlet jsme museli už platit kartou. Letadlo mělo asi hodinu spoždění, ale nakonec jsme se dostali na palubu a to byl konec naší cesty po Maroku.
Rozpočet a plán cesty
Pokud vás zajímají výdaje, tak je náš rozpočet naleznete zde a pokud máte zájme o komplexní plán naší cesty, tak ten najdete zde.